Hayalim Bi' Çiftlik

Adım Adım Samanda Tarım

Arka bahçenizi sebze-meyve reyonuna dönüştürebilirsiniz.

Bahane arayana bahane çok… Ama “yapmak” isteyenler bir yolunu bulup, üretmeye arka bahçelerinden başlayabiliyor. İzmit’te yaşayan Volkan Dündar bunun en güzel örneklerinden biri olmalı… 

Perma kültür eğitimi alan Dündar, herkesin arka bahçesinde tarım yapabilmesi için kurduğu sistemi fotoğrafladı ve bunu facebook sayfasında paylaştı. Sistem gerçekten çok basit ve etkili… Toprak yerine saman kullanılarak oluşturulan bahçenin adım adım nasıl kurulduğu aşağıda…

Kılavuz olması dileğiyle…


 

“4.5 X 4.5 metre 30 cm yüksekliğinde tahta çerçeve yapıyorsun, gazete kağıtları alttan kenarlardan taşmalı, yoksa otlar içeri saldırıyor.”

bahce

Screen Shot 2016-04-19 at 00.04.09

“10 kat gazete kağıdı ile kaplıyorsun (serince hemen ıslat yoksa rüzgarda uçuyorlar) gazete kağıtlarını 30 cm aralarla bıçakla deliyorsun, fazla suyun drenajı için.”

bahce2

“Güney kuzey yönü doğrultusunda bir kenardan 90 cm sonra bir 30 cm yüksekliğinde tahta çakıyorsun; 30 cm sonra bir tahta daha çakıyorsun, sonra 90-30 olarak sırayla bölümlere ayırıyorsun. 90 cm’lik aralıklar ekim için, 30 cm aralıklar ise yürüme yolu için… Yürüme yolu olan kısma eski halı, karton vs… kesip seriyorsun.”

bahce3

“Ekim alanlarına ise 10 cm yüksekliğinde yonca samanı seriyorsun, üstüne 5 cm yüksekliğinde gübre seriyorsun.”

bahce4

“Fideleri ekeceğin yerlerde samanı ellerinle aşağıdaki gübreye kadar ayırıp, içine iki elini birleştirip içinin aldığı kadar torf ve solucan gübresi karışımını iki kez döküyorsun. İki parmağınla deldiğin ortasına da fideyi ekiyorsun.”

bahce9

“Üstüne 10 cm yüksekliğinde adi saman seriyorsun. Ben ayrıca damla sulama sistemi yerleştirdim.”

bahce10 bahce11

“Fidelerinin arasına kadife çiçekleri ve fesleğen ekersen böceklerle uğraşman gerekmez.”

bahce12 bahce14      bahce134

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok