Hayalim Bi' Çiftlik

En Yaşlı Ağaç: Methuselah

Yeri devlet sırrı gibi gizleniyor.

Halen yaşadığı ormanın yetkilileri, üzerine öylesine titriyor ki bir fotoğrafını bile paylaşmıyor. Yukarıdaki fotoğraf onun bir akrabasına ait… 

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde, Methuselah, ismi verilen ağaç tam olarak 4847 yaşında… Ve bu ona kayıtlardaki en yaşlı ağaç ünvanını veriyor. İsmi de buna çok uygun… Adını İncil’de bahsi geçen en yaşlı insan olan Methuselah’tan alan ağacın yeri sır gibi saklanıyor. Instagramcılar keşfetmesin diye fotoğrafı bile paylaşılmıyor.

New York Times’ın bile fotoğrafına ulaşamadığı Methuselah‘ın böylesine korunmasının sebebi ise bir önceki “en yaşlı ağaç” Prometheus‘un başına gelenler…

1957 yılında iklim değişikliği araştırması yapan, bir bilim adamı ( ! ) tarafından kesilen Prometheus, kesildiği yıl 4900 yaşındaydı.

Kaliforniya’daki Inyo Ulusal Parkı’nda bulunan Methuselah, parkta bulunan çok sayıda “bristlecone çam” ağacından biri…

Peki bu ağaçların yaşı nasıl ölçülüyor ?
bristleconecam

Bilim adamları bristlecone çamının yaşını her yıl gövdesine kattığı halkaları ölçülerek buluyor. Çetin şartlarda hayatta kalan bu çam türü, ölü gibi görünse de, tam bir hayatta kalış sembolü… Yetiştiği ortama mükemmel bir şekilde uyum sağlayan ağaç gücünü geniş bir alana yayılan kökünden alıyor. Bu sayede çok az yağan yağmurdan maksimum fayda sağlayabiliyor.

cambristlecone1

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok