Hayalim Bi' Çiftlik

Organik Dövmeler… – İstanbul

Dövme sanatçısı Gamze Mentat ile çizgilerine şekil veren doğayı konuştuk.

Doğaya olan özlemimiz bizi çiftliklere götürebildiği gibi seçtiğimiz hayatlara da şekil verebiliyor. Tıpkı Mentat Gamze’nin çizimlerine şekil verdiği gibi…

Deri üzerine kalıcı çizim yapan herkesin kendini, “dövme sanatçısı” olarak andığı bu dönemde, Mentat Gamze, bizce bu tabiri fazlasıyla hakediyor.

Onun sanatını anlatırken, “minimal çizgiler” gibi teknik ve süslü kelimeleri kullanmak istemiyoruz. Mentat Gamze’nin işlerine bakan birinin özel bir ana şahit olduğunu bildiğini düşünüyoruz çünkü…

Onunla ve çizimleriyle tanışmaktan biz çok mutlu olduk.

Çam’a karşı özel bir sevgin var gibi… Bunun bir sebebi, hikayesi var mı ?

Ormanın çok büyülü bir yer olduğunu düşünüyorum. Tüm bitki ve hayvanlara aşığım, bütün doğayı hayranlıkla izliyorum ve yine hayranlıkla çiziyorum. Ama ağaçlar arasında çamın yeri biraz daha farklı benim için. Dedem Baltalimanı Hastanesi’nde baş hekimdi. Ben doğunca hastanenin bahçesine bir çam ağacı dikmiş. Küçükken beni her götürdüğünde koşup o ağaca sarılırdım. Uzun zamandır gitmedim umarım hala oradadır ağacım. Ağaçlara sarılma huyum da o zamandan kalma..

Dövmelerinde en çok kullandığın – kullanmayı sevdiğin sembol hangisi ?

Yaptığım herhangi bir dövmeye yıldız eklemeyi çok seviyorum. Uzay ve bilim kurgu hep çok ilgimi çekmiştir. Eklediğim noktalardan oluşan daireler bile küçük yıldızlar benim gözümde. Tasarımlara da masalsı bir hava da kattığını düşünüyorum.

Kırmızı nokta neyi sembolize ediyor ?

Çoğu dövmede farklı bir anlamı oluyor kırmızı noktanın. Kiminde sağlığı, kiminde zor zamanların ardından gelen güzel günleri, yada mutluluğu temsil ediyor. Kiminde güneş, kiminde gezegen.

Sadece iki renk dövmelerin, bu da sana özel bir durum herhalde ?

Pek renkli dövme insanı değilim. Siyah dövmeleri seviyorum. Ama bir süre sonra, siyahla kontrast oluşturup biraz daha dikkat çekeceği için kırmızı bir detay eklemeyi düşündüm. İlk denememi kırmızı noktayla yaptım ve öyle de devam etti. İkinci bir rengi eklemek bana özel değil, yapan çok kişi var tabi. Ama kırmızı nokta bana özel oldu.

Müşterilerin genelde sana mı bırakıyor tasarımı, nasıl işliyor süreç ?

Zaten önden çalışmalarımı görmüş ve tarzımı biliyor oluyorlar. Onlar için çizeceğim tasarımın yine bu tarz ve konseptte çıkacağını tahmin ediyorlar. O yüzden bana akıllarındaki hikayeyi, yada sadece isteklerini anlatıyorlar ve ben de onlar için bir tasarım çıkarıyorum. Hepsinin kendine özel bir dövme taşımasını istediğim için bütün tasarımları kendim yapıyorum. Ama tasarım ortaya çıktıktan sonra bermentatgamze11aber üzerine konuşup, istedikleri değişikliklerle son haline getiriyoruz. Son çizimin içlerine sinmesi çok önemli.

Başta soracağımızı sonda soralım 🙂 Dövmeciliğe ne zaman başladın ?

Aslında çok yeniyim. Daha iki sene bile olmadı. İlk yaptığım dövme bir geyik silüetiydi, böylece doğa temasıyla giriş yapmış oldum dövmeye. Ve aynı şekilde doğa temasından devam ettim. Değiştirmeyi de düşünmüyorum açıkçası. Bir şeyi ne kadar çok seversen, üstünde o kadar zevkle çalışıyorsun sanırım.

Mentat Gamze’nin instagram hesabı…

Bir Soru Sorun

yorum