Hayalim Bi' Çiftlik

Sütten “Plastik” Üretildi

Yaklaşık 3 yıl içinde, kaşar peynirini direkt paketi ısırarak yiyebileceğiz.

Plastik dahiyane bir icat olduğu kadar yaşayan her şey için de zarar. Müthiş ironik bir şekilde, besinleri “korumak” için kullanılan plastikler, aynı zamanda bilinen en kanserojen maddeleri de barındırıyor.

İnsan için olduğu kadar doğa için de, çevre için de yavaş gelişen bir felaket plastik. Adeta bilim kurgu filmlerindeki yenilmez karakterler gibi, yok edilemez yapısı, geri dönüştürmenin çok güç ve maliyetli olması gibi sayısız olumsuzluğu barındırıyor. Öyle ki, yapılan araştırmalar 2050 yılında denizlerde balıktan çok plastik olacağını ön görüyor.

Ama yine de plastikten vazgeçemiyoruz. Çünkü her ne kadar kullanırken iğrensek de alternatifini bulamıyoruz.

İşte bilim insanları bunu değiştirmek üzere…

Süt-paketi şeklinde çevirebileceğimiz icat, sütte bulunan kazein proteinin çeşitli aşamalar sonucunda tamamen doğal bir pakete dönüştürülmesiyle elde edildi.

Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı tarafından yürütülen araştırma henüz sonuçlanmış değil. Ancak sona gelinen çalışmalarda elde edilen süt – paketleri ile normal plastikten 500 kat daha fazla koruma faktörü elde edildiği açıklandı. Dahası plastiğin hem insan hem de doğa için getirdiği bir çok zararı da ortadan kaldıracak bir gelişme bu.

Aklınıza “madem bu tamamen doğal bir paket yoksa yenilebilir mi ?..” sorusu gelebilir. Bunun da cevabı evet… Yaklaşık 3 yıl içinde, kaşar peynirini direkt paketi ısırarak yiyebileceğiz.

h/t: modernfarmer

Bir Soru Sorun

yorum