Hayalim Bi' Çiftlik

“Acımasızlık Bana Yakışmıyor”

PETA’nın koyun yünü kullanılmaması için başlattığı kampanya ses getirdi.

PETA, Türkiye’de çok bilinmemekle birlikte, dünyada hayvan hakları konusunda en bilinen örgüt… Çevre konusunda Greenpeace ne ise, hayvan hakları söz konusu olduğunda PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)  o…

Ve o PETA her yıl çeşitli kampanyalarla, farkında olunmayanları gün yüzüne çıkarıyor, duyuruyor. Örgütün son başlattığı kampanya ise, “yün” için koyunlara yapılan kötü muameleyi önlemek amacını taşıyor.

Kapak fotoğrafında yer alan Joaquin Phoenix, kampanyada yer alan bir çok ünlü isimden yalnızca biri… Phoenix’in yer aldığı fotoğrafta, “Acımasızlık bana yakışmıyor” ifadesinin altında, “Yünü gardrobunuzdan çıkarın” sloganı yer alıyor.

Peki ünlü Amerikalı oyuncunun giydiği takım elbise yünden değilse neden üretildi ?

Amerika’da “vegan” giyinme bir akım haline gelmiş durumda… Sentetik kumaşlar kullanılarak yapılan ayakkabılar, elbiseler, ceketlerden söz ediyoruz. Vegan giyinmeyi savunan PETA gibi örgütler, durumun anlaşılır olması için “kürk” örneğini veriyor. Bugün “kürk” konusunda belli bir hassasiyet oluşmuş durumda. PETA, tekstil sektöründe kullanılan hayvan derilerinin ya da yünlerinin “kürk” giymekten bir farkı olmadığını hatırlatıyor.

Ünlü Amerikalı oyuncu Alicia Silverstone da kampanyanın destekçilerinden. Onun da yer aldığı fotoğrafın sloganı “Yün giyeceğime çıplak dolaşırım daha iyi”

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok