Hayalim Bi' Çiftlik

Doğu Yakası Yeşilyolu

İstanbul -Antalya arasında böyle bir yol ? Neden olmasın…

Sokaklardaki değişimi siz de gözlemliyorsunuzdur. Pedal çevirerek seyahat edenler, işe gidenlerin sayısında büyük bir artış var. Bisiklet kullananların sayısı her geçen gün artıyor.

“İstanbul’da olmaz” deyip mücadeleden sıyrılmamak gerek. Bisiklet yolları 10 sene içinde kentin tamamına yayılmış olmalı. “Bu büyük başarı olur” düşüncesindeyseniz, Amerika’da yapımı süren 5 bin kilometrelik bisiklet yolunu görün.

Çok uzak olmayan bir gelecekte, Amerika’nın doğu kıyısının en kuzeyinden yola çıkan bir bisikletçi, 3 bin mil güneydeki Florida’ya tek bir yol üzerinden ulaşabilecek.

bisikletyolu8

Doğu Yakası Yeşilyolu ismi verilen, hattın 1400 kilometrelik bölümü ise tamamlanmış durumda… Dahası bu yol sanıldığı gibi tek bir merkezden inşa edilmiyor.

bisikletyolu6

Maine – Florida hattında uzanan bisiklet yolunu, hat üzerindeki yerleşimler kendi aralarında organize olarak ortaya çıkarıyor. Merkezden belirlenen tek bir standart var o da, yolun en az 3 metre genişliğinde olması ve yolun tam donanımlı bir bisikleti taşıyacak sağlamlıkta olması…

bisikletyolu10

“Yolların sağlam olması ne demek” diyorsunuzdur. Bu standartın getirilmesinin nedeni, bazı yerlerde bisiklet yolunun ahşap köprülerden geçiyor olması…

bisikletyolu3

Doğu Yakası Yeşilyolu‘nu günde 50 kilometre bisiklet sürerek 2 ayda tamamlanabileceği hesaplanıyor. Tek bir merkezden yönetilen bir inşaat sistemi ile ilerlenmediği için bitiş tarihi kestirilemese de tamamlandığında tüm dünyadaki bisikletçilerin hedef rotalarından biri olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

bisikletyolu5

h/t: fastcoexist

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok