Hayalim Bi' Çiftlik

Genç Çiftçi Hibesine 370 Bin Başvuru

Başvuru süreci 12 Mayıs’ta sona eriyor.

Genç Çiftçi hibe desteği tüm Türkiye’de büyük bir heyecan dalgası yarattı. Bu anlamıyla da proje amacına ulaşmış durumda… 11 Nisan’da başlayan proje kabul sürecinde bugüne dek yaşları 18 – 40 yaş arasındaki 370 bin “genç çiftçi” adayı hibe için başvuru yaptı.

Yeni Yüzyıl Gazetesi’nin haberinde yer alan bu sayı beklentilerin çok üstünde… Bu 370 bin genç çiftçi adayının 30 bin liralık krediden yararlanması 11.1 milyar TL’lik kaynak gerekliliği demek. Bakanlığın bu yıl için ayırdığı kaynak ise 450 milyon lira…

Peki belirlenen kaynak nasıl dağılacak, hangi projeler öne çıkacak, hibeler dağıtılırken kimler öne çıkacak ?

Genç Çiftçi Hibesi dağıtımında iki belirleyici husus söz konusu;

  • Pozitif ayrımcılık yapılanlar: Şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli gençler…
  • Puanlama sisteminde öne çıkmak…

İlk hususun açıklamaya ihtiyacı yok. Şehit yakınları, gaziler, engelliler, kadınlar ve özellikle üniversite mezunu gençler hibe desteğinde öncelikli olacaklar.

İkinci hususta ise Bakanlık detaylı bir puanlama sistemi ortaya koymuş. Örneğin, 30 – 40 yaş arasındaki bir başvuru sahibi değerlendirmeye +8 puan ile başlarken, 18 – 30 yaş arasındaki çiftçi adayları +1o puanla değerlendirmeye alınıyor.

Yine örneğin, bitkisel veya hayvansal üretime yönelik kurslara katılmış olan adaylar +5 puan elde ediyorlar.

AYRINTILI GÜNCEL TALİMATLAR LİSTESİ

12 Mayıs’ta sona eriyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in verdiği bilgiye göre ‘Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’ kapsamında 20 günde yapılan toplam 370 bin başvurunun 364 bini hayvansal üretim amaçlı projelerden oluşuyor. Çelik başvuranlardan 135 bininin evraklarının tam olduğunu da belirtti. Başvuruların 13 Nisan itibarıyla başladığını hatırlatan Bakan Çelik,  Başvurular 12 Mayıs’ta sona erecek” diye konuştu.

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok