Hayalim Bi' Çiftlik

Uzun Yaşamın Sırrı: Biberiye Mi ?

İtalya’da bir kasabasının yarısı 100 yaşın üzerinde…

Uzun yaşamın reçetesi binlerce yıldır aranıyor. Yoga, pilates, sık sık tatile çıkmak ve sağlıklı beslenmek çağımızın kabul gören pratikleri… Ve de bunların hepsi bilim dünyası tarafından kabul görüyor.

Peki tüm bunların yanında gizli bir formül, bir kestirme yol olabilir mi ?

İşte bu sorunun yanıtı için bilim adamları İtalya’nın Salerno kenti yakınlarındaki bir kasabayı mercek altına almış durumda… Çünkü Acciaroli isimli bu kasabanın sakinlerinin yüzde 45’i yani neredeyse yarısı 100 yaşını aşmış durumda.

İtalya’da ortalama yaşam süresinin ( 78.8 ) çok üstünde bir orana ulaşan Acciaroli’nin sırrını Amerika ve İtalya’dan 3 üniversite birlikte araştırıyor. Evet, ilk anda aklınıza gelen tüm güzelliklere sahip Acciaroli; mükemmel bir deniz, yürüyüş alternatifleri, zeytinyağ merkezli sağlıklı bir mutfak… Ama bilim adamları tüm bunların yanında tek bir şeye odaklanmış durumda… O da Acciaroli’nin 100’lüklerinin mutfağından eksik olmayan “biberiye”

Acciaroli sakinleri, biberiyeyi et, balık salata gibi yemeklerin bildiğimiz yiyeceklerin yanında tatlı içinde bile kullanıyor.

Yılın her ayı bulunabilmesi ile tam anlamıyla Acciaroli sofralarından eksik olmayan biberiye, vücuttaki tüm temel sistemlere iyi geliyor.

Peki uzun yaşamın yetiştirilebilen sırrı biberiye mi ? Acciaroli bunun yanıtı olabilir…

 

 

 

 

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok