Hayalim Bi' Çiftlik

Yellenen İnekler İklimi Değiştiriyor

Evet, inekler iklim değişikliğinin önemli aktörlerinden biri…

İklim değişikliği ile ilgili bir haber yapılacak olsa ve bu haberle ilgili bir görsele ihtiyaç olsa, akla ilk gelen fabrika bacasından çıkan kesif duman fotoğrafı olacaktır. Peki size böyle bir haber için bir inek fotoğrafı da kullanılabilir desek ! 

Evet, inekler iklim değişikliğinin önemli aktörlerinden biri… Aslında yalnızca ineklerden değil geviş getiren tüm hayvanlardan bahsediyoruz.

Ete olan talebin her sene giderek artması ile dünya üzerindeki canlı hayvan sayısı ( inek, koyun ve keçi ) 3.6 milyara ulaşmış durumda… Ve bu miktarda hayvan, iklim değişikliğinin ana nedeni zararlı gaz salınımının yüzde 11‘ini üretiyor.

Peki nasıl ?

Yapılan araştırmalar yetişkin bir ineğin, yellenerek, günde 208 litre “gaz” çıkardığını ortaya koyuyor. Dünyada 1.5 milyar inek olduğunu ve ortaya çıkan bu gazın, karbondioksitten 30 kat daha zararlı olan metan gazı olduğunu lütfen aklınızda tutun…

Ortaya çıkan dev et talebi sonucu dünyadaki tarım arazilerinin 3’te 2’sinde hayvancılık yapılmaya başlandı. Ve bu yaşadığımız iklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden biri. Et, yumurta ve süt talebimizi bu veriler ışığında yeniden değerlendirmenin zamanı gelmedi mi ?

Değişim bireylerde başlar…

 

h/t: fastcoexist

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok