Hayalim Bi' Çiftlik

4 Arkadaşın Gerçekleşen Hayali…

Küçük ev hareketi ile düşleri gerçek oldu.

Aslında hepimiz doğa ile ilgili hayallerimize arkadaşlarımızı, en yakınlarımızı dahil etmek isteriz. Bu ama bir kamp seyahati olur ama bir araziye birlikte yerleşmek…

Amerikalı 4 arkadaşın birlikte yaptığı da böyle bir hayali gerçeğe dönüştürmek oldu. 20 sene önce kurdukları, doğada birlikte yaşama hayalini, küçük ev hareketi sayesinde gerçeğe dönüştürdüler. Matt Garcia isimli bir mimara, düşlerini anlattılar ve ortaya 4 küçük ev’lik bu proje çıktı.

Onlar için önemli olan 3 şey vardı;

  • Satın alacakları arazinin, yaşadıkları Austin’e 90 kilometreden uzak olmaması… Bu sayede sürekli gidip gelebileceklerdi.
  • Her evin ayrı bir tuvaleti olması.
  • Ve evlerin olabildiğince doğa dostu olması.

Sonrası mı ? Fotoğraflar üzerinden devam edelim…

matt-garcia2

Evler 40 dönümlük bir arazi üzerine yapıldı ve her biri yaklaşık 38 metrekare büyüklüğünde yapıldı. Galvaniz metal kullanılarak yapılan dış cephe, sıcağı yansıttığı gibi oluklu yapısı sayesinde yağmur suyunu da depolama alanına iletiyor.

matt-garcia1

Evlerde mutfak olmaması dikkatinizi çekecektir. Bu da tamamen bilinçli olarak yapılmış. 4 arkadaş birlikte yemek pişirip sosyalleşebilmek için, araziye bir de 100 metrekarelik sosyal alan yaptırmış.

matt-garcia4

4 arkadaşın, “kaçış projesi” adını verdikleri fikir, haberleştirilmesinin ardından internette büyük bir şöhrete de kavuşmuş. Evleri airbnb gibi, aracısız kiralama uygulamaları sayesinde istedikleri zaman kiraya verebilmeye başlamışlar.

matt-garcia5

Güneş enerjisi, evlerin ana elektrik kaynağı elbette… Su ihtiyacı ise yağmur suyu depolama tankeri sayesinde yıl boyu sağlanabiliyor.

matt-garcia6

Evlerin her birinin maliyeti 40 bin doların altında… Ama bu rakam aslında çok göreceli… Böyle bir planı Türkiye’de çok farklı bir miktara da hayata geçirebilirsiniz. Yeter ki hayal edin…

matt-garcia7

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok