Hayalim Bi' Çiftlik

Beyaz Saray’ın Arıları

Hakiki Beyaz Saray Bahçe Balı 🙂

1800 yılından bu yana tüm Amerikan başkanlarına ev sahipliği yapan Beyaz Saray, 73 dönümlük bir bahçe üzerine konumlu bulunuyor. “Michel Obama iktidarı” döneminde ise bu bahçede önemli bir dönüşüm yaşandı. 35 bin arıdan oluşan 4 kovanlık koloni, Beyaz Saray bahçesinde yerini aldı.

Barack Obama ofisi yönetiyor olabilir ama evi yani Beyaz Saray’ı eşinin yönettiği kesin…

First Lady Michel Obama’nın bizzat önayak olduğu değişim, Beyaz Saray bahçesine tarım alanlarının kurulmasıyla başladı. Bugün saray mutfağına giren taze ürünlerin büyük çoğunluğu, arka bahçe ürünü besinlerden oluşuyor.

michelobama

Michel Obama bununla da kalmadı. 2o yıldan uzun bir süredir Beyaz Saray’da marangoz olarak çalışan ve hobi olarak arıcılık yapan Charlie Brandt‘ten ilk Beyaz Saray arıcısı olması istendi.

Brandt’in güney çimliğine kurduğu 4 kovanlık kolonide bulunan 35 bin arı, bugün, tarım bahçesinin ana polenleyicisi durumunda…

Küçük bir hikaye belki ama sembolik anlamı bizce çok büyük… Yetiştirme ve üretim üzerine bir ilham hikayesi olduğu kadar, iyi gıda konusundaki bilincin toplumun tüm kesimlerine hızla yayıldığının da bir göstergesi…

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok