Hayalim Bi' Çiftlik

Anadolu’nun En Yaşlı Ağacı

Yetkililerden tek isteğimiz yerinin gizlenmesi…

“Anadolu’nun En Yaşlı Ağacı”… İnsanı çok heyecanlandırdığı kadar endişelendiren bir keşif resmen kamuoyuna duyuruldu. Ancak yaşadığımız topraklara minnettarlığımız artarken, başına gelebilecekleri düşünerek kaygılanıyoruz. Yetkililerden tek isteğimiz yerinin gizlenmesi… 

Arkeofili‘den Erman Ertuğrul‘un haberi doğa severleri bugün çok heyecanlandırdı.  Zonguldak’ta Bronz Çağ’a tarihlenen Porsuk ağacının (Taxus baccata), Anadolu’nun bilinen en yaşlı ağacı olduğu ortaya çıktı. Ağaç aynı zamanda dünyanın en yaşlı beş ağacı arasına girdi.

4112 yaşındaki Porsuk ağacının tarihlendirilmesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Dr. Ercan Oktan ve Anturia Danışmanlık’tan Dr. Murat Yıldız tarafından yıllık halkaların laboratuvarda incelenmesiyle yapıldı. Yapılan incelemelerde ortaya çıkan sevindirici sonuçlardan biri de ağacın hala oldukça sağlıklı olması ve insanlar tarafından zarar görmediği sürece en az 4.000 yıl daha yaşayabileceği.

porsuk2

Dünyanın en yaşlı beş ağacından biri olan ağaç, Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Sezgin Örmeci tarafından tespit edildi. Örmeci, Arkeofili’ye yaptığı açıklamada bir köylünün kendisine haber verdiğini ve daha sonra bölgede incelemeler yaptıklarını belirtti. Örmeci, ağacın bulunduğu 1500 dekar alanın Tabiat Anıtı olarak ilan edilerek mevcut Gumeli Tabiat Anıtı’na ekleneceğini de duyurdu.

Zonguldak’taki Gumeli Tabiat Anıtı, dünyanın en yaşlı ormanlarından biri olarak kabul ediliyor. İçindeki birçok yaşlı ağacın yanısıra, 1987 ve 1164 yaşlarında iki ağacı barındırıyor.

Bu arada haberle ilgili twitter hesabından bir açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ağacın bulunduğu 1500 dekarlık alanı “tabiat anıtı” ilan ettiklerini açıkladı.

 

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok