Hayalim Bi' Çiftlik

Çocuklar Mahkumlardan Az Sokakta

10 ülkede yapılan araştırmanın sonuçları şok edici…

Hepimizin başına gelmiştir. Eve öyle kirli gelmişizdir ki, annemiz bize küvette temizlemek zorunda kalmıştır. Peki sizce bu zamanın çocukları o kadar kirlenecek kadar sokakta kalıyor mu ?

Cevap, büyük bir hayır ! Hatta öylesine büyük bir hayır ki, üzerine yapılan araştırmanın sonuçları şok edici…

Toplam 10 ülkede 12 bin aile üzerine yapılan bir araştırma, 2 çocuktan birinin gün içinde sokakta geçirdiği sürenin 1 saate indiğini ortaya koydu. Bu rakam günde 2 saati açık havada geçiren mahkumlardan bile az…

5 ila 12 yaş arasındaki 2 çocuktan biri artık sokakta vakit geçirmek, kirlenmek yerine, evde bilgisayar başında, oyun, dizi izlemeyi tercih ediyor.

Peki dışarıda, açık havada geçirilen saatler insan gelişimi için ne anlama geliyor ? Bir belgesel yapımcısı buna cevap bulmak için Amerika’daki bir hapishaneye gitti ve orada özgürlükleri ellerinden alınmış mahkumlarla konuştu.

Araştırmayı yapan Omo ve Persil firmaları ülkelerdeki hükümetlerle de temasa geçerek, “Kirlenmek Güzeldir, Çocukları Serbest Bırakın” isimli bir kampanya başlatmış durumda… İngiltere’de bazı günler sınıfların bina dışına taşınması ve çocukların bu sayede kapalı ortamlardan çıkarılması üzerine çalışmalar yapılıyor.

Kaynak: treehugger/hayalimbiciftlik

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok