Hayalim Bi' Çiftlik

Dünya İçin Bir Gün: #EarthDay

İşte dünya için büyük sizin için küçük 5 öneri…

Bu sitede iklim değişikliği ve etkileri üzerine farkındalık yaratabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Baskı aşağıdan yukarıya doğru olmalı… Bu şu demek: önce halk bilinçlenmeli sonra hükümetler buna mecbur kılınmalı…

Aşağıdakilerin birini yapmaya başlayın… Bu daha iyi bir dünya için şart…


1- Karbon Ayakizinizi Azaltın

Bu ne demek ?

Tam anlamıyla enerji-bağımlı yaşadığımız bu çağda, yapacağımız küçük kısıntılar, yarattığımız kirliliği de bizden başlayarak azaltacaktır. Sık kullanılmayan aletlerin pirizlerden çekilmesi, ışıkların kapalı tutulması karbon ayak izinin azaltılması demek.

Küçük şeyler büyük farklar yaratıyor.

karbon ayakizi

 

2- Su Şişelerini Yeniden Kullanın

Her su içildiğinde bir plastik çöp yaratmanın yarattığı tahribatın önüne geçmek gerekiyor. Bunun için bir su kabına, mataraya sahip olmak bu alanda yaratılan çöpü önemli miktarda azaltacaktır.

plastik

 

3 – Bisiklet Almak

Bisiklet kullanmak hem sağlıklı hem daha ucuz hem de dünya dostu… Cebine, sağlığına ve dünyaya yararlı bir bisiklet edinmek, işe, alışverişe onunla gitmemek için bir sebep yok. Üstelik elektrikli bisikletler de bugün artık iyiden iyiye ucuzlamaya başladı.

Screen Shot 2016-04-22 at 11.26.46

 

4 – Plastik Poşet Kullanma

Aslında babaannelerimiz, anneannelerimiz doğuştan çevreci insanlardı. Alışverişe pazar arabaları ile giderlerdi. Küçük alışverişler için bez, sürekli kullanılabilir bir torba edinmek, büyük alışverişler içinse böyle bir pazar arabası almak, plastik poşetlerden ve yarattıkları kirlilikten kurtulmak demek…

Screen Shot 2016-04-22 at 11.28.56

 

5 – Kağıt Havlu Yerine Bez Havlu Kullan

Tuvaletlerde, mutfaklarda sanki hep onlar vardı. Ama aslında geçmişleri, yarattıkları alışkanlık çok eski değil… Oysa, mutfak tezgahını bez havlularla silmek ve bunları yıkamak, ağaçların kağıt havlu için kesilmesini engellemek demek.

kağıthavlu

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok