Hayalim Bi' Çiftlik

Gelecek: ReGen Köyü

Bu köy, gıdası ve enerjisini üretecek, atığını geri dönüştürecek.

“Sürdürülebilirlik” bu sitede çok duyulan bir kavram… Bu kavramı çok farklı örneklerle buraya taşıdık/taşıyoruz. Çünkü kendi kendine yetebilirlik, kaynakların devamlılığı, yenilenebilir enerji, üzerinde yaşadığımız dünyanın geleceği demek… 

İşte Hollanda’da bu yaz yapımına başlanacak ReGen, sürdürülebilirlikle ilgili tüm bu unsurları bir araya toplayacak bir mahalle… Bir zamanlar “ütopya” olarak bakılan proje Danimarkalı bir mimarlık firması tarafından Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da hayata geçirilecek.

 

 

ReGen Köyü, tamamen kapalı bir sistemin deneneceği dünyadaki ilk mahalle olacak. Bu ne mi demek ? ReGen, enerjisini ve besin ihtiyacını kendi üretecek… Atık konusunda ise kapalı bir döngü sistemi işletilecek. Kompost atıklar, çiftlik hayvanları tarafından tüketilecek. Kalan atık ise asker sinekler tarafından… Bu asker sinekler balıklar tarafından yenilecek, balık atıklarıysa meyve ve sebze üretilecek sulu tarım sistemlerini gübreleyecek.

regenkoyu1

Peki elektrik ve ısınma için enerji üretimi nasıl gerçekleşecek ? ReGen köyünde enerji, jeotermal, güneş, güneş-termal, rüzgar ve katı atıktan elde edilecek.

Köyün ihtiyacı olan su ise bir depolama-dağıtma sistemi aracılığıyla hem tarım hem de içmek için kullanılacak.

regenkoyu2

ReGen köyü bir model… Onu hayata geçirecek mimarlık firması, bunun dünya çapında bir model olduğunu, kendi kendine yeterli olan bu mahalleleri başka ülkelerde de hayata geçirmek amacında olduklarını açıkladı.

Almere yakınlarında 100 evle başlayacak yapım aşamasının 2017’de tamamlanması planlanıyor.

regenkoyu

h/t: fastcoexist

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok