Hayalim Bi' Çiftlik

Süt, Peynir, Rock’n Roll

Woodstock demek aslında bir süt çiftçisi olan “Max Yasgur” demek…

Tarihin en büyük rock müzik etkinliği olan 1969 yılındaki Woodstock müzik festivalinin 50’nci yıl dönümüne 3 yıl kaldı. Hemen söyleyelim… Müzik çevrelerinde yıllardır konuşulan “50. yıl festivali” ihtimali giderek güçleniyor.  

Ama bugünü konuşmadan önce 50 yıl öncesine dönmek gerek… Çünkü Woodstock demek aslında bir süt çiftçisi olan “Max Yasgur” demek…

Woodstock efsanesinin doğduğu 1969 yılı, Amerika’nın tam anlamıyla savaş karşıtları ve taraftarları olarak ikiye bölündüğü bir dönemdi. New York eyaletinde bir festival düzenlemek isteyen organizatörler, bu bölünme nedeniyle konseri düzenleyebilecek büyüklükte bir mekan kiralamakta zorlanıyordu. Max Yasgur, aleyhteki tüm kampanyaya karşın 50 bin dolar karşılığında çiftlik arazisini organizatörlere kiralamaya ikna oldu. Bu çiftliği için yanlış, ismini rock tarihine kazıma adına doğru bir karardı.

yasgur3

15 – 18 Ağustos tarihleri arasında Yasgur’un 2.4 km2 büyüklüğündeki arazisine gelen 500 bin müziksever, müzik tarihinin en efsanevi organizasyonuna tanıklık etti. Bu Yasgur’un beklediği 40 bin rakamından çok ama çok daha fazla bir sayıydı. Sonrasında kendisiyle yapılan röportajlarda böyle bir sayı geleceğini bilse, çiftliğini açmayacağını da ifade etti zaten…

woodstock

Woodstock festivali, Yasgur Çiftliği için iyi olmadı. Yaşadığı kasabada istenmeyen adam ilan edilen Max Yasgur, katılımcıların yarattığı çevresel hasarla da baş etmek zorunda kaldı. Woodstock’tan 1 sene sonra çiftliği elinden çıkarmak zorunda kaldı. 4 yıl sonra ise taşındığı Florida’da hayatını kaybetti.

yasgur10

Ancak Yasgur, sonradan yaptığı açıklamalarda, Woodstock ile ilgili tek pişmanlığının çiftliğinde yoğun şekilde uyuşturucu kullanılması ( LSD çoğunlukla ) olduğunu ifade etti. Çiftliğini kaybetmesine karşınsa ismi rock’n roll tarihine altın harflerle kazındı. Hayatını kaybettiğinde Rolling Stone dergisinde tam sayfa bir ölüm ilanı yayınlandı.

yasgur5

Yasgur’un bu öncülüğü ise dünyanın öteki ucundaki bir süt çiftçisine daha ilham verdi. Yasgur’un yolundan giden İngiliz Michael Eavis, bugün dünyanın en büyük yeşil alan festivali olan Glastonbury Festivali’ne 1971 yılından bu yana ev sahipliği yapıyor.

Worthy Çiftliği ya da Glastonbury

 

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok