Hayalim Bi' Çiftlik

Worthy Çiftliği ya da Glastonbury

79 yaşında bir çiftçi ve festival organizatörü: Michael Eavis

“Worthy Çiftliği” ismi bir çok kişi için bir şey ifade etmeyebilir. Ancak Glastonbury Festivali dediğimizde gözleri parlayanların sayısı artacaktır. Dünyanın, görecesiz, en büyük yeşil alan festivali olan Glastonbury, 45 senedir Michael Eavis’in süt çiftliğinde yapılıyor.

Tüm sene boyunca ineklerin otladığı çiftlik arazisinde, senenin 5 günü müzikseverler yeşile ve müziğe doyuyor.

Kaç kişi mi ?

200 bin kişiden biraz daha fazla bir insan topluluğundan bahsediyoruz. Glastonbury öyle bir festival ki biletleri çıkışını takip eden saat içinde ( son festivalin biletleri 26 dakikada… ) tükeniyor.

Peki bu çiftliğin sahibi olan festivalin hamisi Michael Eavis kim ?

michaeleavis11

Bugün 79 yaşında olan Eavis, 45 yıl önce çiftliğine ek gelir sağlamak için bir “konser etkinliği” düzenlemeye karar verir. Marc Bolan ve T. Rex gibi grupların sahne aldığı 1971 yılındaki konserin giriş bileti yalnızca 1 pound’dur. Girişin yanında çiftlik ineklerinden elde edilen süt de bedava dağıtılır.

Bugünse festivalin yayıldığı yaklaşık 4 kilometrekarelik alanda kurulan yaklaşık 100 sahnede toplam 1000 performans gerçekleşiyor.

michaeleavis12

Her sene müthiş bir insan gücü ile yeniden kurulan festival alanının demirbaşları da var. Bunların en önemlisi fesivalin en önemli konserlerinin gerçekleştiği Piramit Sahnesi… Bu sahne yıl boyu aynı yer de kalıyor. Çiftliğin inekleri etrafında otluyor.

Screen Shot 2016-05-04 at 18.23.24

Festival alanında bir de yer altı kanalizasyon sistemi bulunuyor. 200 bin insanın atığını kaldırabilecek şekilde inşa edilen bu altyapı 1 milyon litrelik sıvıyı kontamine eden 3 dev rezervuardan oluşuyor.

1971 yılındaki ilk etkinlik bugün dünyanın en büyük yeşil alan konserine dönüşmüş durumda… 79 yaşındaki Eavis’in milyonlar kazandığını düşünebilirsiniz. Ancak bu müzik aşığı çiftçi dünyaya böyle güzel bir organizasyon kazandırmanın yanında halen oldukça alçak gönüllü yaşıyor. Festivalin ürettiği 32 milyon poundluk ( 120 milyon TL ) gelire karşın, Eavis kendisine yalnızca 60 bin poundluk bir maaş bağlamış.

michaeleavis21

Festival zamanı çalışan 25 bin kişi yanında, festivalin için tam zamanlı olarak çalışan 150 kişi bulunuyor. Tüm giderler sonrası kalan gelirin her yıl 2 milyon poundu da yardım kuruluşlarına aktarılıyor.

 

 

 

michaeleavis3

Kaynaklar: Guardian, DailyMail, CreativeReview

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok