Hayalim Bi' Çiftlik

Mumya Tohum Heyecanı

Van’daki kazılarda 2 bin 800 yıllık buğday ve susam bulundu.

Ülkenin mevcut atmosferinde böyle haberler gözden kaçabiliyor. Kaçmamalı… Hele de doğu illerinden gelen böyle iyi haberleri daha da duyulur yapmalıyız. 

Van’ın Gürpınar ilçesinde yürütülen kazı çalışmalarında, 2 bin 800 yıllık buğday ve susamlar bulundu. Ancak asıl heyecan verici olansa bundan sonraki çalışmalar olacak.

İlçeye bağlı Çavuştepe Mahallesi’nde, Urartu Kralı 2’nci Sardur tarafından inşa edilen surlar, su sarnıçları, tapınaklar ve saray yapılarında yapılan kazı çalışmalarında bulunan buğday ve susamlar laboratuvar ortamında incelendikten sonra yeşertilmeye çalışılacak.

Kazı çalışmasını yürüten YYÜ Arkeoloji bölümünden Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu, bölgeye yaptıkları kazılarda üç tahıl deposunu ortaya çıkardıklarını söyledi.

Gökkuşağı Mısırının Yeniden Doğuşu

2 bin 800 yıl önce Gürpınar Ovası’nda üretilen tahılların korunduğunu belirten Çavuşoğlu, “Depolarda bulunan buğday ve susamlar titiz bir çalışma sonucu paketlere konuldu. Buğday ve susamları laboratuvar ortamında inceleyeceğiz. Eğer bunlar kendiliğinden kömürleşmişse yeşertme olasılığımız artıyor. Analizler sonucunda yeşertmek için uygun yöntemi belirleyeceğiz” diye konuştu.

kaynak: diken

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok