Hayalim Bi' Çiftlik

Paris’in 2020 Hedefi

Paris belediyesi herkesi bahçıvanlığa teşvik ediyor.

“Şehrimizi daha yeşil ve estetik nasıl yaparız ?..” Üstelik kendine bu soruyu soran, dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Paris. Peki neden ? Bunun birden fazla nedeni var.

Paris Belediyesi yeni geçirdiği bir yasa ile, şehirde yaşayan herkesin, bahçe yapabilmesinin önünü açtı. Yalnızca “yatay” bir yeşillenme hareketinden bahsetmiyoruz. Belediyeden izin alacak olan Parisliler, binalarının cephelerini de yaşayan duvarlara dönüştürebilecek.

Paris Belediyesi’nin 2020 hedefi, şehir sınırları içinde 100 hektarlık bir yeşil alan daha oluşturmak. Bunun 3’te 1’lik bölümünün ise ekili alanlar, tarım ürünlerine yönelik olması hedefleniyor. Burada tek kıstas, bahçıvanlık işine girişecek olanların, sürdürülebilir yöntemlerle tarım yapması ve pestisit gibi ilaçlar kullanmaması… paris

Elbette isteyen istediği yere istediği şeyi ekemiyor. Bir konsey, bu işe girişmek isteyenlere 3 yıllık bir “izin” çıkaracak ve o 3 yılın sonunda da alınan izin değerlendirmeye göre yenilenebilecek. Bunun yanında belediye şehirli bahçıvanlara toprak ve gerekli ekim malzemelerini sağlayacak.

paris2

h/t: inhabitat

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok