Hayalim Bi' Çiftlik

Google’dan Badem Çiftliğine

Dahi bilgisayar mühendisi nasıl çiftçi oldu ?

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin dünyaca ünlü iki ürünü var; Silikon Vadisi ve Badem… Naga Kataru, bunların ikisini de yaşayan bir bilgisayar dahisi… Şimdinin çiftçisi… 

Kataru, 2000 yılında mühendis olarak Google’a katıldığında, bu dünya devinde çalışmaya başlayan ilk 110 kişi arasındaydı. O zaman 25 yaşında olan Hintli bilgisayar mühendisi, 3 yıl sonra dahiyane bir fikri Google’ın sahiplerine kabul ettirmeyi başardı.

nagakataru2

Google kullanıcılarının, sevdikleri, takip etmek istedikleri şeylerden haberdar olmalarını sağlayan, Google Alert’i icat etti. Bugün, yüz milyonlarca kişi Kataru’nun geliştirdiği sistemi kullanıyor.

nagakataru3

Ancak bu dahi bilgisayar mühendisi Google’da geçirdiği 8 sene sonrasında başka arayışlara girdi. Kataru yaşadığı o dönüşümü, ” Tüm hayatım boyunca beynimin yalnızca bir tarafını kullandım. Artık diğer tarafı da keşfetme vakti gelmişti” şeklinde açıklıyor.

Google’da çalışırken edindiği kazançla yaklaşık 1.2 kilometrekarelik bir badem bahçesi satın alan Kataru, bugün tam zamanlı bir çiftçiye dönüşmüş durumda…

nagakataru4

Bu kadar da değil ama… Bir bilgisayar mühendisi rahat durur mu ?

“Çiftçilik hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Ama kendi kendime öğrettim” diyen Naga Kataru, bugün çiftçiliği teknoloji ile bütünleştirmek için çalışıyor.

Son sözü de tarım ve bilgisayar teknolojisini buluşturmaya ilişkin:

“Silikon Vadisi’nin yalnızca 80 kilometre yakınında çiftlikler ve bahçeler olmasına karşın, orada üretilen teknolojiyle tarımın bütünleşmemiş olması çok ilginç. Bir bilgisayar mühendisi olarak bunu değiştirebileceğimi düşünüyorum”

Kaynak: Cnn

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok