Hayalim Bi' Çiftlik

Şehirde Böyle Bir Ev

Hollandalı Sholten ailesi, çok ama çok şanslı…

Şehir içinde böyle yeşil bir hayat sürebilmek herkesin hayali olmalı… Hollanda’nın liman kenti olan Rotterdam’da yaşayan Sholten ailesi, her gün bu hayale uyanacak kadar şanslı…

Çoğunlukla ahşap kullanılarak inşa edilen yapı aslında 4 katlı bir sera… Çatısında 4 kişilik aileye yıl boyu yetecek kadar sebze veren bir bahçe bulunuyor.

Bunların tamamının arkasında ise üniversite destekli bir proje yer alıyor. Anlatmaya fotoğraflarla devam edelim.


Rotterdam Üniversitesi tasarım öğrencileri tarafından inşa edilen sera ev için uygun aile arayışı sonucu Sholten ailesi, 3 sene süresince evde yaşayacak aile olarak seçilmiş. Bu seçimde Helly Scholten‘in botanik fotoğraf çekimleri yapan bir işi olması da etkili olmuş.

seradanev

Çoğunluğu cam ve ahşaptan oluşan yapının tüm içi yeşil dokunuşlarla dolu… Ancak alametifarikası kesinlikle tüm çatıyı kaplayan tarım bahçesi…

seradanev7

Evin içi kışın evin altına entegre bir havalandırma sistemiyle sıcak tutuluyor, yazınsa aynı yöntemle serin hava içeri pompalanıyor.

seradanev1

Evin duvar kısımları, ısıyı koruyabilmek için, 45 milimetrelik verimli toprakla sıvanmış… Bu sayede yazın serin, kışın sıcak bir atmosfer ortaya çıkarılmış.

seradanev2

1200 metrekarelik yapının çatısındaki bahçede aileye tüm yıl yetecek kadar, domates, kırmızı soğan, biber, karpuz, salatalık ve karnıbahar yetiştiriliyor.

seradanev3 seradanev4

Evin su ihtiyacı ise çatıya yerleşik su tankları sayesinde gideriliyor. Bu tanklar yıl boyu yağan yağmurla doluyor.

seradanev6

En az Sholten ailesi kadar şanslı olanlar da ailenin arkadaş çevresi olmalı 🙂

seradanev8

2018 yılına kadar evde yaşayacak olan Sholten ailesi, taşındıktan sonra ev 600 bin Euro civarında bir miktara satışa çıkarılacak.

seradanev9 seradanev10 seradanev11

Sholten ailesinin nefis fotoğraflardan oluşan bir de instagram hesapları var. Dikkat edin, fazlasıyla özendirici olabilir 🙂

Kaynak: ModernMet

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok