Hayalim Bi' Çiftlik

İlk Çiftçiler Anadolu’dan…

Avrupa’daki ilk çiftçilerin Anadolu’dan gittiği kanıtlandı.

Avrupa tarımının köklerinin Türkiye’ye uzandığı çeşitli araştırmalar, kazılar ve bulgularla ortaya koyulurdu. Ama bu artık en bilimsel şekilde de kanıtlandı. Genetik bilimi ilk Avrupalı çiftçilerde Anadolu geni buldu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nin birlikte yaptığı çalışma, Avrupa’da tarımın kökleri üzerine yoğunlaşmıştı. Bu araştırma için de Neolitik döneme ait ( ilk yerleşik toplumların oluştuğu dönem ) mezarlar üzerine yoğunlaşıldı.

Neolitik döneme ait Avrupalı insan kalıntıları ile Anadolu’da Boncuklu bölgesinde bulunan kalıntılar üzerinde yapılan karşılaştırma, bu insanların aynı gen havuzunda olduklarını ortaya koydu.

Peki Anadolu’dan Avrupa’ya nasıl ulaştılar?

Konya’daki Boncuklu ve Niğde’deki Tepecik bölgesi üzerinde yoğunlaşan bilim insanları, bu soruya, nüfus artışı sonucu tarım ürünlerinin yetersiz kalması ile insanların Avrupa’ya göç ettikleri açıklamasını getiriyor.

boncuklu11

Karşılaştırılan genler arasında en eskileri, 10300 ve 9500 yılları arasında Konya,  Boncuklu Höyük’te yaşamış 4 insandan alındı. Diğer 5 örnek ise Niğde, Tepecik bölgesinde yaşamış insanlardan alındı.

Yapılan bu araştırmanın çiftçiliğin Batı’ya nasıl yayıldığını ortaya koymakla birlikte, Anadolu’da nasıl ortaya çıktığı konusunda halen yazılmamış çok bölüm olduğu söyleniyor.

boncuklu1

h / t: Dailymail

Bir Soru Sorun

yorum

Son aktif üyeler

Şu an yakınlarda aktif olan üye yok

Üyeler

Henüz kimse kayıt olmamış!

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok